– Lansare de carte 2013-
1. ,,Punte între generaţii”-Com. Plosca, Teleorman
Motto:
,, şi ceea ce reproşez eu în primul rând tineretului de astăzi este absenţa idealurilor. Eu cred că un tânăr trebuie să fie atât de îndrăzneţ încât să-şi închipuie că nimeni înaintea lui n-a fost ca el. Şi că el poate reformula experienţa omenirii”. Octavian Paler
ARGUMENT
Totul a început când am simţit cum istoria noastră locală se pierde deodată cu oamenii care au trăit-o. Acesta este un prim argument. Al doilea este că îmi iubesc satul. Un motiv destul de bun încât să vreau să fac ceva pentru el. Am ales să-i scriu.
În semn de recunoştinţă pentru oamenii locului natal, mi-am luat frumoasa preocupare de a scrie o carte documentară despre fii satului, despre eroii şi oamenii timpului nostru, urmând totodată să acopăr o modestă parte dintr-un imens gol.
Această carte şi-a propus să fie o privire dinăuntrul unei localităţi frumoase de câmpie, cu oameni harnici, care au supravieţuit de-a lungul timpului, uneori făcând adevărate acte de eroism pentru aceasta.
Am dorit să cuprindă o serie de file de viaţă, culese pe baza unor interviuri, care adunate într-o cronică a timpului să scoată în evidenţă intensitatea trăirii pe aceste meleaguri teleormănene.
Poveştile de viaţă ale unor oameni importanţi din vatra satului ori a celor care timp de zeci de ani i-au fost credincioşi prin natura meseriei, pot constitui sursa unor frumoase provocări profesionale pentru noi, tinerii de astăzi, dar şi pentru generaţiile viitoare.
Am rămas plăcut impresionată când mai mulţi cetăţeni şi-au exprimat dorinţa să intre în posesia cărţii, deşi nescrisă pe atunci.
Timpul trece şi noi odată cu el. Doar amintirile rămân şi din ele ne putem inspira pentru prezent şi viitor.Geanina Rizea
Pentru a citi mai multe fragmente, intra in sectiunea -CATEGORII- si acceseaza:
- ,,Punte intre generatii- fragmente.
- ,,Asteptand raze de soare”-fragmente
Eveniment in imagini si cuvinte:
Se întâmpla în 2013, luna august, ziua 25.
Să spun câte emoţii se pot strânge într-un om ? O zi care rămâne în minte şi suflet la fel ca o persoană dragă…o zi în care poţi răsufla liniştit şi să spui – E GATA! Apoi, priveşti persoanele care ţi-au fost alături, care ţi-au spus povestea lor pentru a-ţi da aripi şi din nou, emoţii! „Semn ca suntem…” cum ar spune cineva. 🙂
Mulţumesc pentru sprijinul oferit Primăriei Plosca, dlui Primar Grosu Daniel, dlui General Rizea Ion, cadrelor didactice si tuturor celor prezenti.
– Lansare de carte 2015 –
1. „Punte intre generatii”, ed. adaugita si revizuita
2. ,,Asteptand raze de soare”– roman de dragoste, psihologic
Eveniment in imagini si cuvinte:
S-a intamplat in ziua de 23 august 2015, de ziua comunei careia ii este dedicata.
„Punte intre generatii” 2015 este o editie revizuita si adaugita care sper sa acopere cat mai mult din golul lasat de trecerea timpului. Si tot timpul va fi cel care ii va da valoare. Multumesc tuturor celor care si-au rupt bucati de suflet si le-au lasat in aceasta carte.
,,Asteptand raze de soare” este un roman printre randurile caruia veti descoperi trairi sufletesti adunate pe parcursul mai multor ani, fiind uneori o oglinda pentru propriile trairi ale cititorului, indemnand la o analiza interioara.